Endodonti(Kanal Tedavisi)

Endodonti(Kanal Tedavisi)

Diş kanalını ilgilendiren hastalıklar ve bunların tedavilerini inceleyen bilim dalıdır. Diş kanalında sinir damar paketi bulunmaktadır ve çeşitli nedenlerle iltihaplanması söz konusudur.

Diş; derin çürük, çatlak, travma gibi nedenlerle canlılığını yitirir ve kanal tedavisi uygulanır. Kanal tedavisi dişin durumuna göre bir veya daha fazla seans sürebilir. Gelişen yüksek teknolojiyle birlikte kanal tedavisinin başarı oranı %90 lara kadar çıkmaktadır. Bunda hastanın sabırlı olmasının ve seanslara gelmesinin de payı büyüktür.

Kanal Tedavisi nasıl yapılmaktadır?

Kanal tedavisi lokal anesteziyle diş çürüğünün temizlenmesi ve pulpa dokusunun tamamen uzaklaştırılması ve doldurulması şeklinde yapılmaktadır.

Kanal Tedavisi sonrası ağrım geçmezse ne yapmalıyım?

Kanal tedavisi sonrasında bazı durumlarda yoğun ağrı veya şişlik durumu oluşabilmektedir. Bu mevcut enfeksiyonun alevlenmesinden dolayı görülebilen bir durumdur ve acilen hekiminize başvurmanız tavsiye edilmektedir.

Kanal tedavisi sonrasında görülen hafif ağrılar normaldir ve yine de hekimi bilgilendirip ağrını şiddeti hakkında bilgi vermeniz faydalı olacaktır.

Top