Ordotonti(Diş ve Çene Bozukluklarının Düzeltilmesi)

Ordotonti(Diş ve Çene Bozukluklarının Düzeltilmesi)

Diş dizisindeki ya da ağız içindeki yumuşak dokularda oluşan kayıpların oluşturduğu konuşma, işlev ve kötü görüntünün

Dişlerin ve çenelerin birbirleriyle ilişkilerini, kapanışlarını, dişlerin ve çenelerin gelişimini hareketlerini inceler, dişsel ve iskeletsel bozuklukların tedavisini, kullanılan yöntemleri ve maddeleri inceleyen bilim dalıdır.

Dişlerin çapraşık olması hem estetik hem de çiğneme gibi fonksiyonel alışkanlıklar açısından önemlidir. Düzeltilmeyen diş çapraşıklıkları dişleri çürümeye daha yatkın hale getirir ve kişiyi toplumda kendini daha güvensiz hissettirir. Bu nedenle diş çapraşıklıklarının ve çene ilişkilerinin düzeltilmesi son derece önemlidir.

Ortodonti tedavisi her yaşta uygulanabilmektedir. Çocuk yaştaki bireyler için bu sorunların oluşmaması amacıyla bir takım önlemler alınabilir. Yetişkin bireyler içinse tedavi edici apereyler, diş telleri vs. kullanılabilir.

Tedavilerimiz

Braket ve teller; Dişin ön yüzeyine yapıştırılan materyallerle ve tellerle dişlerin düzeltilmesi

Şeffaf plak yardımıyla dişlerin düzeltilmesi

Estetik braket ve tellerle dişlerin düzeltilmesi

Yaşı küçük hastalar için koruyucu ve önleyici tedaviler

Hastalarımıza Önerilerimiz

Ortodontik tedavi öncesi bütün diğer tedavilerin(örn; dolgu, kanal, kron, diş çekimleri) tamamlanması ve ağız hijyeninin optimum olması gerekmektedir. Ortodontik tedavi gören hastaların dişlerini düzenli olarak fırçalaması ve özel ara yüz fırçalarını kullanması gerekmektedir.

Ortodontik tedavi sırasında asitli yiyeceklerin, sert gıdaların tüketilmesi dişlere zarar vermesi açısından sakıncalıdır ve tavsiye edilmemektedir. Ortodontik tedavi sonrası dişlerin tekrar eski haline dönmemesi amacıyla plaklar verilmektedir. Bunların güzel bir şekilde kullanılması tedavinin başarısı açısından önemlidir.

Top