Pedodonti (Çocuk Diş Hekimliği)

Pedodonti (Çocuk Diş Hekimliği)

Pedodonti (Çocuk Diş Hekimliği) çocukların ilk dişlenmeye başladığı dönemden bütün daimi dişlerinin sürdüğü döneme kadar çocukların ağız, diş ve çevre dokularında oluşan sorunları, çürük önleyici yöntemleri, diş tedavilerini ve daimi dişler sürene kadar optimum ağız sağlığının korunmasını amaçlayan bilim dalıdır.

Koruyucu ve Önleyici Yöntemler

Düzenli Diş Hekimi kontrolü: Özellikle 1 yaşından itibaren 6 ay aralıklarla diş hekimine başvurulmasını tavsiye ediyoruz. Diş fırçalama alışkanlığı kazandırılana kadar aile gazlı bir bezle çocuğun ağzını silerek ağız hijyenini sağlayabilir.

Etkili diş fırçalama alışkanlığının çocuğa kazandırılması: Aile çocuklarla oyun oynayarak, birlikte eğlenceli bir şekilde diş fırçalama özelliğini kazandırabilir. Bunda büyük sorumluluk aileye düşüyor.

pFlorid Tedavisi uygulanması: Flor çürük oluşumunu önleyici bir maddedir. Diş hekiminin tavsiye ettiği aralıklarla çocuklara uygulanması uygun görülmektedir. Fissur Örtücüler: Çürük oluşumunu engelleyici diş zarar vermeden yapılan dolgu benzeri koruyucu bir maddedir. Diş hekimi uygun gördüğünde yapılması çürüğe karşı koruyucu bir uygulamadır.

Uygun olmayan alışkanlıkların bırakılması: Parmak emme, ağız solunumu yapma, kalem ya da sivri bir nesne ısırma, tırnak yeme vb. İleride diş çapraşıklığı yahut çene ilişkilerinin korunması için önleyici tedaviler: İleride oluşacak diş çapraşıklığı, alt çenenin önde ya da geride olması, yer darlığı oluşması gibi durumlar erkenden önlenebilmektedir. İlgili tedaviler yer tutucu veya hareketli apereylerin yapılmasıyla sağlanabilir.

Tedavilerimiz

Süt dişleri ve daimi genç dişlerde oluşan çürüklerin giderilmesi amacıyla dolgu, kanal tedavisi, ampütasyon işlemleri uygulanmaktadır. Kurtarılamayacak durumdaki dişlerin çekimi (Apse, derin diş çürükleri vs. nedeniyle) Erken kaybedilen dişlerin yerinin korunması amacıyla yer tutucu ve çocuk protezleri yapılmaktadır.

Ortodontik işlemler

Travma alan dişlerin tedavisi

Flor uygulaması, fissür örtücü işlemleri

Korku veya farklı nedenlerle uyum sağlayamayan çocuklar, özel gereksinimli(engelli) çocuklar için sedasyon uygulaması

Amacımız

Asıl istediğimiz hastanın daimi dişlerinin sağlıklı bir şekilde sürecek ağız ortamını sağlamak ve ileride çocuğun diş hekiminden ömür boyu korkmamasını amaçlamaktır.

Top