Protez Diş Tedavisi

Protez Diş Tedavisi

Diş dizisindeki ya da ağız içindeki yumuşak dokularda oluşan kayıpların oluşturduğu konuşma, işlev ve kötü görüntünün yarattığı sorunları, bunların protezlerle tedavi yöntemlerini, tedavide kullanılan materyalleri inceleyen bilim dalıdır. Aynı zamanda eklem ve çenenin kapanış hareketlerini (oklüzyon) incelemektedir.

Tedavilerimiz

Porselen diş

Zirkonyum diş

Porselen Lamina

Hareketli Protezler

Porselen Diş

Metal destekli porselen diş; Alt yapısı metalden oluşan üst yapısı estetik amaçla porselen yapılan dişlerdir. Tam porselen; Estetik bölgede dişin tamamının porselen olduğu diştir. Maaliyeti diğer porselen dişlere göre daha yüksektir.

Dişler tek başına kaplanabildiği gibi, diş eksikliklerinde köprü şeklinde komşu dişler de dahil edilerek sabit protez uygulaması yapılmaktadır. Estetik amaçlı hastanın isteği doğrultusunda da kaplama yapılmaktadır.

Zirkonyum Diş

Zirkonyum destekli porselen diş; Alt yapı metal yerine ona göre beyaz renkte olan zirkonyum elementinden yapılmaktadır. Işık geçirgenliği metale göre daha az olması ve ince diş etinden grimsi rengin yansımaması nedeniyle daha estetiktir ve daha çok ön dişlerde tercih edilir. Arka dişlerde ise metale göre daha kırılgan yapıda olması nedeniyle çok uzun köprülerde metale göre daha az tercih edilir.

Porselen Lamina

Dişlerin sadece ön yüzeyinde minimal aşındırma yapılarak hazırlanan yaprak diş olarak bilinen porselenden yapılan dişlerdir.

Hareketli Protezler

Hastanın takıp çıkardığı ve temizliğini yaptığı protezlerdir. Pek çok çeşidi bulunmaktadır. İmplant üstüne yapılabildiği gibi dişlerle birlikte veya tamamen dişsiz olarak da yapılmaktadır.

Hareketli Bölümlü Protezler

Klasik Hareketli Bölümlü Protezler; Tutuculuk için kroşelerden (hastanın kanca olarak bildiği) yararlandığımız klasik protezlerdir.

Hassas Tutuculu Hareketli Bölümlü Protezler; Estetik olarak kroşelerin görünmediği çeşitli sistemlerle yapılan protezlerdir.

Çeşitleri

Mrt Anker Yaylı Sistem

Asc Anker

Bredent Anker

hen 83

Tam Protezler; Hiç dişi olmayan hastalar için yapılan klasik protezlerdir. Kullanımının konforlu olmaması nedeniyle hastalarımıza alternatif olarak sabit tedaviye yakın olarak implant tedavisini öneriyoruz.

İmplantüstü Protezler

İmplantüstü Sabit Protezler; 1 veya daha fazla diş eksikliğinin bulunduğu, hastanın sistemik durumunun cerrahiye izin verdiği ve yeterli kemiğin bulunduğu durumlarda tercih edilir. Dişlerinin kaplanmasını istemeyen veya hareketli protez kullanmak istemeyen hastalarımız için alternatif bir tedavidir ve sabit tedaviye en yakın tedavidir.

İmplantüstü Hareketli Protezler; Kemik kalınlığının yeterli olmadığı durumlarda iki veya daha fazla implantın üzerine hazırlanan hareketli protezlerdir. Klasik hareketli proteze göre konforu daha yüksektir.

Top